Pandemi Gölgesinde Çocuk Sağlığı: Kesitsel Çalışma
Çocuk Dergisi / Journal of Child(2022)
Abstract
Amaç: Covid19 pandemisi nedeniyle çocuklarının izlem gerektiren hastalık takiplerini aksatanları veya çocuk sağlığı izlemlerini erteleyenleri saptayarak konunun önemi hakkında aileleri bilgilendirmek. Gereç ve Yöntemler: Çalışma Mart-Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Altındağ Belediyesi hizmet kapsamında kayıtlı 0-18 yaş arası çocukları olan ailelerden çalışmaya katılmayı kabul edenler telefon ile aranarak anket soruları sorulmuştur. Bulgular: Çalışmaya 283 aile katılmıştır. Çocukların yaş ortancası 84 ay idi. Ailelerin %32,9’u düşük ve %40,6’ı yüksek sosyoekonomik gelişmişlik düzeyine sahip bölgelerde yaşıyordu. Annelerin %37,5’i sadece aşı için aile sağlığı merkezlerine gittiğini belirtti. Bebek ve çocukların %1,8’nin koruyucu dozda verilen D vitaminini ve %1,8’nin koruyucu dozda verilen demiri düzenli almadığı, %2,8’nin aşılarının gecikmeli olarak yaptırıldığı, %0,7 oranında aşı reddinin olduğu, %2,1’inde işitme testinin, yapılmadığı saptandı. Katılımcıların %27,2’inde kansızlık taramasının, %45,9’unda göz kontrollerinin hiç yapılmadığı saptandı. Okul çağı çocuk ve ergenlerin %64,3’nün yıllık sağlık takiplerini yaptırmadıkları saptandı. Çalışmaya alınan çocukların %16,3’ünde bir izlem gerektiren hastalık bulunmaktaydı. Bu çocukların %78,3’ünün hastanelerde COVID-19’a yakalanma korkusu nedeni ile kontrollere gitmediği ve %10,8’inin ilaçlarını bıraktıkları saptandı. Sonuç: Pandemi nedeni ile çocuk sağlığı izlemleri ve izlem gerektiren hastalık takiplerinde önemli oranda aksamalar olduğu saptanmıştır. Çocuklarda izlem gerektiren hastalık takibi ve çocuk sağlığı izleminin önemi hakkında farkındalık oluşturulması gerekmektedir.
MoreTranslated text
AI Read Science
Must-Reading Tree
Example
![](https://originalfileserver.aminer.cn/sys/aminer/pubs/mrt_preview.jpeg)
Generate MRT to find the research sequence of this paper
Chat Paper
Summary is being generated by the instructions you defined